Menü

Bóbis Gyulára emlékezünk

2016. Október 07
438
Bóbis Gyulára emlékezünk

Ma ünnepelné 107. születésnapját klubunk legendás birkózója, az olimpiai bajnok, világbajnoki ezüst- és Európa-bajnoki bronzérmes Bóbis Gyula.

Az 1948-as londoni olimpián a szabadfogásúak 87 kg-os súlycsoportjában aranyérmes Bóbis Gyula labdarúgóként kezdte a pályafutását, majd hamar a birkózásra váltott. A Kecskeméti TE színeiben országos ifi bajnokságot nyert, ám a jobb lehetőségek miatt 1931-ben a fővárosba, azon belül pedig klubunkba igazolt. Itt érte el páratlan sikersorozatát, amely 1934-től 1952-ig tartott. Ez idő alatt mindkét fogásnemben összesen 21 egyéni és öt csapatbajnoki címet szerzett. Legnagyobb sikerét az 1948-as londoni olimpián érte el, ahol a szabadfogású nehézsúlyban, az úgynevezett „király kategóriában” aranyérmet nyert. A döntőben a nála tizenkét évvel fiatalabb svéd Bertil Antonssont győzte le. Visszavonulása után MÁV-tisztviselőként dolgozott. A lánya, Bóbis Ildikó háromszoros olimpiai ezüstérmes tőrvívónk volt. Bóbis Gyula 1971-ben a Nemzetközi Birkózó Szövetség (FILA) érdemrendjét a betegsége miatt már nem vehette át. 1972. június 24-én hunyt el Budapesten, a Farkasréti temetőben nyugszik.

Vissza a hírekhez | Vissza a hírcsoporthoz